Size bir telefon kadar yakınız
0 212 645 16 16 (6 Hat)
Dil Seçin
tr

Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

05.02.2018
678 görüntülenme
Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasına yer almaktadır. Fakat hayatı doğrudan tehdit etmediği için ağız ve diş sağlığına gereken önem ülkemizde verilmemektedir.Ağız sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına ve sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar.

Dişlerin besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin yanı sıra konuşmada ve görünümümüzde estetik açıdan önemli etkileri vardır. Eksik dişler, kişilerin bazı sesleri çıkarabilmelerini zorlaştırır, çiğnemede ve/veya ısırmada da zorluklar oluşur.
Dişlerin gelişim süreci içerisinde ilk çıkan süt dişleri 6. ayda çıkmaya başlar. Daha sonra süt dişleri dönem dönem düşmeye başlar ve yerlerini kalıcı dişlere bırakır. Bu süreç 12 yaşına kadar devam eder. Bu süreç içerisinde erken kaybedilen süt dişleri çene gelişimini olumsuz etkileyerek konuşma bozukluklarına ve estetik bozukluklara yol açar. Kalıcı dişler üzerinde yapılan her türlü tedavi süt dişlerine de yapılmaktadır.
Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti hastalıkları kimi zaman diş yuvasının bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir. Diş sağlığının bozulması vücuttaki diğer organları da etkileyebilir. Dişler neredeyse bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir ve kalp, böbrek, eklemler vb. yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilen enfeksiyonlara kaynaklık edebilir.
Ağızda ve dişlerde yapısal ve işlevsel herhangi bir bozukluğun olmaması, ağız ve dişlerin görevlerini tam olarak yapabilmeleri durumu “ağız ve diş sağlığı”nın varlığını gösterir.

Diş sağlığı bölümünde
 1. Diş beyazlatma
 2. Diş çekimi
 3. Diş dolgusu
 4. Gece plağı
 5. Implant
 6. Kanal Tedavisi
 7. Porselen Kron
 8. Zirkonyum
 9. Gebelik öncesi ve hamilelikte ağız diş sağlığı
 10. Çocuklarda ağız ve diş sağlığı (Renkli kompomer uygulamaları -4 yaş ve üzeri)
 11. Sindirim sistemi bozukluğunda ağız ve diş sağlığı
 12. Kronik hastalıklarda (kalp, böbrek, şeker hastalığı vs) ağız diş sağlığı
 13. Kronik yorgunluk sendromunda ağız ve diş sağlığı
 14. Genel anestezi ve sedasyon ile tedavi (Engelli hastalar ve çocuklar için)