Duyurular :
Doğum Korkusunu Yenmenin Yolları

Doğum Korkusunu Yenmenin Yolları

Doğum vaktinin giderek yaklaşması anne adaylarında doğum korkusunun husule gelmesine sebep olur ve bu korku gün geçtikçe bazı kadınlarda daha şiddetli hal alır, hatta psikolojik sorunlar bile yaratır. Doğum anını düşünmek duygusal anlamda nasıl bir bebeğim olacak, bende ve hayatımda nasıl değişikler ortaya çıkacak, bebeksağlıklı doğacak mı gibi endişeye mahal verilen sorular kafada beliriyor. Hamileliğin son dönemlerinde, doğum anına ve bebeğin sağlığına dair endişeleriniz her geçen gün artıyorsa ve bu endişeler hayatınızı ciddi manada etkilemekte ise doğum korkusunu yenmeniz için yapılması gerekenlere başvurun. Peki, doğum anı korkusu nasıl yenilmeli?

Doğum korkusu nasıl atlatılır?

Gebe kalan kadınların %90’ı doğum korkusu yaşamaktadır. Kimilerinin ağrı eşiği çok düşük olduğu için doğum esnasında çekecekleri ağrının şiddetini düşünmeden edemezler ve bundan dolayı da gebeliklerini sürekli korku içinde geçirirler. Ancak şunun bilinmesinde fayda var ki, doğum esnasında kadın vücudunda salgılanan bazı hormonların sayesinde doğum ağrısının şiddeti azalmış olacaktır. Doğum korkusunun yenilmesi için uzmanların bir takım önerileri var. Gelin bu önerilere birlikte göz atalım ve doğum korkusu nasıl yenilir hep birlikte öğrenelim.

Doğum korkusu yaşayan kadınların her biri mutlaka bu korkusundan doktoruna bahsetmelidir. Doğumun yaşatacağı fiziksel sonuçlara dair kafanızda ne kadar endişe ve yanıtlanmamış soru varsa doktorunuz paylaşın. Emin ki olun sizin bilmediğiniz, kafanızda büyüttüğünüz pek çok şey konusunda sizi rahatlatacak açıklamalarda bulunacaktır. Doğum korkusunu yenmeniz için doğum esnasında yaşayacaklarını düşünmemeye çalışın.

Sizi mutlu edecek işlerle meşgul olun ve bebeğinizi kucağınıza alacağınız anın hayalini kurun. Eğer doğum korkusunun içinden tek başınıza çıkamıyorsanız günlükyaşamınızı olumsuz etkilemeye başlarsa ve bunlarla tek başınıza baş edemediğinizi hissederseniz, mutlaka profesyonel yardım almalısınız.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ ?

Yoruma kapalı.