Duyurular :
Hurmanın Faydaları

Hurmanın Faydaları

Ramazan ayın­da en  çok tüketilen  gıdalar­dan bir tanesi ­ olan hurma sofralarınıza lezzet vermekle kalmıyor, vücudunuzu ve kalbinizi de koruyor­.

Magnezyum, B6 vitamini ve mineraller açısından son derece zengin bir meyve olan hurma, sağlığa bin bir faydasıyla dikkat çekiyor. İşte detaylar…

– Sindirimi kolaylaştırır.

– Lif kolon sağlığını korumada ve düzenli dışkılama için en önemli unsurlardan biridir.

– Hurmada bulunan çözünmeyen ve çözülebilir lifler mide-bağırsak sistemini temizlemektedir ve kalın bağırsağın düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca kolit oluşumunu, kolon kanseri riskini ve hemoroit oluşumunu azaltır.

– İltihap önleyicidir Hurma magnezyum açısından zengindir. Bu mineral iltihap önleyici olarak bilinmektedir. Magnezyum alımı arttırıldığında kandaki iltihap indikatörleri (CRP, TNF ve IL6 gibi) azalmaktadır. Ayrıca magnezyum kardiyovasküler rahatsızlıkları, artiriti, Alzheimer riskini ve diğer iltihaplanma ile ilgili rahatsızlıkları azaltmaktadır.

– Hafızayı güçlendirir Bazı çalışmalara göre B6 vitamini zihin gelişimini arttırmaktadır. Hurma B6 vitamini açısından güzel bir kaynak olması sebebiyle hafızayı güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

– Tansiyonu düşürür Magnezyum tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

– Sağlıklı bir hamilelik ve doğum sağlar Doğumdan önce son 4 hafta düzenli hurma tüketimi doğumun çok daha sağlıklı geçmesine sebep oluyor. Ayrıca hamilelik döneminizi daha rahat atlatmanızı sağlamaktadır.

– Kalp krizi riskini azaltır, kalbin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Araştırmalar sonucunda her gün 100 mg magnezyum tüketiminin kalp krizi oluşum riskini %9 oranında azalttığı tespit edilmiştir. Magnezyum açısından zengin hurma tüketimi kalp krizi oluşum riskini azaltır. Kalp sağlığınızı güçlendirir.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ ?

Yoruma kapalı.