Size bir telefon kadar yakınız
0 212 645 16 16 (6 Hat)
Dil Seçin
tr

İç Hastalıkları (Dahiliye) Polikliniği

05.02.2018
392 görüntülenme
İç Hastalıkları (Dahiliye) Polikliniği

En basitten en karmaşık sağlık sorununa kadar erişkinlerin ilk müracaat edeceği hekim iç hastalıkları (dahiliye) uzmanıdır.

İç Hastalıkları Uzmanlık alanı diğer uzmanlık alanlarından farklı olarak; multisistem sorunlu , kronik hastalığı olan erişkin ve geriatrik hastaların, ayaktan ve /veya yatarak tanı ve tedavisinin ve izleminin gerçekleştirildiği, tıbbın en geniş alanını oluşturmaktadır. Nefroloji, Endokrinoloji, Gastroenteroloji, Göğüs Hastalıkları, Hematoloji, Onkoloji, Enfeksiyon Hastalıkları, Romatoloji İmmunoloji-Allerji, Diabet, Kardiyoloji gibi kendini hızla yenileyen yan dallar hep dahiliyenin içinden doğmadır.

Baş dönmesi, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği, yüksek ateş, boğaz ağrısı, nefes darlığı, öksürük, balgam, göğüs ağrısı, çarpıntı, guatr, karın ağrısı, mide ağrısı, midede yanma, ishal, kabızlık, sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, yaygın vücut ağrısı, halsizlik, yorgunluk gibi bir çok şikayette ilk müracaat edilmesi gereken uzman iç hastalıkları uzmanıdır.
Hastaya bütüncül yaklaşım ile birlikte iç hastalıklarının tedavi ve izlemi kapsamında olan hastalıklar şunlardır
 1. Yüksek tansiyon
 2. Kolesterol yüksekliği
 3. Şeker hastalığı
 4. Hipertiroidi
 5. Guatr
 6. Fonksiyonel dispepsi
 7. Kronik ve akut ishaller
 8. Astım
 9. Solunum yolu enfeksiyonları
 10. Gut hastalığı
 11. Böbrek yetmezliği ve üriner sistem enfeksiyonları
 12. Demir eksikliği anemisi
 13. Vitamin B12 Eksikliği anemisi
 14. Sıvı ve elektrolit denge bozuklukları

İç Hastalıkları uzmanı ek olarak diğer disiplinler ile ilgili hastaların konsültasyon ve yönlendirme görevini üstlendirmişlerdir. Preoperatif ve postoperatif olarak hastaların kalp, akciğer, karaciğer, böbrek ve diğer açılardan değerlendirilmesi, bu periyottaki sağlık sorunlarının çözümü dahiliye uzmanının görevidir.