Size bir telefon kadar yakınız
0 212 645 16 16 (6 Hat)
Dil Seçin
tr

İmplant Uygulaması

04.01.2018
286 görüntülenme
İmplant Uygulaması
Diş İmplantı Nedir
İmplant çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.
Diş İmplantı Hangi Maddeden Yapılmaktadır
İmplantlar titanyumdan yapılmaktadır.
İmplant Kimlere Uygulanabilir
İmplant tedavisinin başarısı, çene yapısına ve çene kemiğinin yeterliliğine bağlıdır. Yeterli kemik yoğunluğu bulunmayan hastalara yoğunluğun az olduğu bölgelere yapay kemik tozu uygulaması yapılarak implant operasyonları gerçekleştirilmektedir. İmplant tedavileri için üst yaş sınır bulunmamakla birlikte, 18 yaşını doldurmuş yani kemik gelişimini tamamlamış tüm hastalara implant tedavisi uygulanabilir. Ayrıca kontrol edilemeyen diyabet, tansiyon, kan pıhtılaşma sorunu olan ve ileri derecede kalp rahatsızlığı olan kişilereimplant operasyonları öncesi hekimlerinden izin almadan operasyonları gerçekleştirilmemektedir.
İmplant Operasyonu Sırasında Acı Hissedilirmi
İmplant operasyonu sırasında ağız içine yapılacak lokal anestezi sayesinde hasta ağrı ya da acı hissetmemektedir. Operasyon sonrasında hissedilebilecek ağrı ise, günlük hayatta kullanılan herhangi bir ağrı kesici ile geçebilmektedir.
İmplant Operasyonları Genel Anestezi Altında Yapılabilir mi
İmplant operasyonu, hastanın isteği ve durumuna bağlı olarak genel anestezi altında da yapılabilir.
İmplantların Ağız İçine Yerleştirilmesi Ne Kadar Sürer
İmplant operasyonunun süresi ağız içine yerleştirilecek, implant sayısına göre değişmekle birlikte, bir implantın yerleştirilme süresi yaklaşık 15-20 dakikadır.
Diş Çekimi Yapıldıktan Hemen Sonra İmplant Yapılabilir mi
Bu konu ile ilgili 2 farklı uygulama vardır. Çekim yerinde herhangi bir iltihap ya da defekt yok ise, hemen o bölgeyeimplant yapılabilir. Ancak çekim yerinde herhangi bir defekt var ise, bu bölgeye yapay kemik tozu uygulaması yapılarak yaklaşık 2 ay kadar bekleyerek ve çekim yerinin iyileşmesi beklenmelidir.
İmplantlar Yapıldıktan Sonra Protezler İçin Ne Kadar Beklenir
İmplant operasyonundan sonra implantın çene kemiği ile bütünleşmesi için 2-4 ay kadar beklenmesi gerekmektedir.
Eksik Her Diş İçin Bir İmplant Gerekir mi
Her eksik diş için 1 implant gerekmez. Ağız içinde aynı bölgede birden fazla eksik diş var ise tek implant 2 ya da 3 protez diş yapılması için imkan sağlayabilir.
İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?
 
  • Geleneksel protezlere oranla daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlamaktadırlar.
  • İmplant uygulaması sonrası yapılan protezler doğal dişe en yakın yapıyı oluştururlar.
  • Diğer protezlere oranla daha estetik görünüme sahiptir.
  • İmplantlar sayesinde diş eksikliği yandaki sağlam dişlere dokunulmadan giderilebilmektedir.
  • Total protezlerde tutuculuğun artmasını sağlar. Şöyle ki, özellikle alt çene total protezlerinin tutuculuğu çok azdır. Bu nedenle hastada yeterli kemik seviyesi olmasa bile, alt çeneye 2 implant yerleştirerek, tutuculuk artmaktadır.
Diş İmplantının Ömrü Ne Kadardır
İmplantların ömür boyu sorunsuz kaldığı gözlemlenmiştir. Ancak, implantların ömrünün uzunluğunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunların başında hastanın ağız hijyenine ne kadar önem verdiği gelir.

İmplantların bakımı ve temizliği nasıl olmalıdır?

  • Her gün en az 2 kere protezlerinizi doğru bir şekilde fırçalamanız gerekmektedir. Etkili fırçalama teknikleri hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.
  • Diş aralarını ve implantınızın çevresinde biriken yemek artıklarını ortamdan uzaklaştırmak için ara yüz fırçası ya da diş ipi kullanmanızda fayda var.
  • Ağız hijyeninin sağlanması için gargara ya da ağız duşu kullanabilirsiniz.
İmplantların Alerji ya da Kanser Riski Varmıdır
İmplantların alerji ya da kanser yapma olasılığı yoktur.
İmplant Uygulamaları Pahalı Bir Tedavimidir
İmplant uygulamaları ilk bakışta pahalı bir tedavi olarak düşünülse de, hastaya sağladığı avantajlar (konfor, estetik) açısından pahalı bir tedavi olmadığı kanısındayız. İmplant operasyonundan önce sürekli kullanılan ilaçlar var ise bırakılmalı mı? İmplant operasyonundan önce sürekli kullandığınız ilaçlarınızın bazılarını doktorunuzun kontrolünde birkaç gün bırakmanız gerekebilir. Bu nedenle doktorunuz ve diş hekiminizin operasyon öncesi iletişim halinde olmasında fayda var.
İmplant Destekli Bir Protezi Gece Çıkartmak Gerekir mi
İmplant destekli protezler 2 çeşittir. Birincisi, implant üstü sabit protezlerdir ki bu protezleri çıkartmanız mümkün değildir. İkincisi ise total diş eksikliğinde, halk arasında damak da denilen total protezlerin ağızda tutuculuğunu arttırmak için yapılan implant destekli protezlerdir ki bu çeşit protezleri gece çıkartmanız ağız hijyeniniz açısından faydalı olacaktır.
İmplant Destekli Protezler Yenilenebilir mi
İmplant destekli protezler, tabii ki yenilenebilir. Yenilenme süresinde, daha önce yapılmış implantlar(vida bölümü) ağızda kalmaktadır, sadece implant üstüne yapılan protezler yenilenmektedir. İmplant destekli protezlerin de diğer protezler gibi birer ömürleri vardır. Protez bakımına ve ağız hijyeninize özen göstererek protezlerinizin ömürlerini uzatabilirsiniz.
Dental İmplantlar Sigara Kullanan Kişiler İçin Önerilebilir mi
Sigara ve alkol kullanımı implant operasyonları sonrası iyileşme süresini uzatmakta ve süreci zorlaştırmaktadır. Bu nedenle en azından iyileşme sürecinde bu hastalarımızdan sigara ve alkolden uzak durmalarını istemekteyiz.
İmplant Operasyonundan Sonra İyileşme ve Bekleme Süresinde Dişsiz mi Kalınıyor
Hastalarımız bu süreyi dişsiz geçirmek zorunda kalmıyor.İmplant operasyonu sonrası protezler yapılana kadar beklenen süre için hastalarımıza geçici protez yapıyoruz.
Operasyondan Ne Kadar Süre Sonra Sosyal Hayata Dönülür
İmplant operasyonundan hemen sonra normal hayatınıza dönebilir, 1 ya da 2 gün sonra da işe gidebilirsiniz.