Size bir telefon kadar yakınız
0 212 645 16 16 (6 Hat)
Dil Seçin
tr

Kıl Dönmesi

03.01.2018
212 görüntülenme
Kıl Dönmesi

Çağımızın en büyük sorunlarından birisi olan kıl dönmesi hastalığı genellikle kıllı ve oturarak iş yapan kişilerde daha sık görülmeye başlamıştır.

 

Erkeklerde daha sık görülen kıl dönmesi hastalığı son zamanlarda bayanlardada çok fazla görülmeye başlanmıştır. Kıl dönmesinin kendisini belli eden ama bu hastalığa yakalanan kişilerin bunu sivilce veya yağ bezesi olarak düşündüklerinden son ana kadar veya bir doktora gidene kadar kıl dönmesi hastalığı olduğu anlaşılmamaktadır.

Kıl dönmesinin en çok görüldüğü yerler arasında kuyruk sokumunda şişlik olarak görülmektedir. Daha sonra erkeklerde sakal, göğüs ve bacaklar şeklinde sıklık oranı devam etmektedir. Kıl dönmesinin ortaya çıkması aylar ve hatta yıllar boyu sürmektedir. İnsanlardaki utanma duygusundan ötürü kuyruk sokum yeri gösterilmemekte ve hastalığın teşhisi yapılamamaktadır.

 

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?
Kıl dönmesi oluşan yerde ilk başlarda sivilce olduğunu sanırız ama durum böyle değildir. Kıl dönmesi olan yer daha sert ve daha geniş alana yayılmaktadır. Kuyruk sokumunda şişlik olanlar için ise bu durum biraz daha büyük ve yağsı bir tabaka şeklinde olmaktadır. Göğüs kısmında veya rahat görebileceğiniz bir yerde ise şişlik şiş olan bölgeyi temizlediğiniz taktirde deri altın dışarıya çıkamayan kılı rahatlıkla görebilirsiniz.

 

Kıl Dönmesi Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Kıl dönmesi ameliyatı süre olarak ortalama 30 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir. Ameliyat belden aşağısını uyuşturularak yapılmaktadır. Belinizden yapılan bir iğne ile ortalama olarak 2-3 dakika sonrasında uyuşma belirtisini gösterecektir ve ameliyat sırasında yüz üstü olarak yatacaksınız. Kıl dönmesi ameliyatı 4-5 gün içinde iyileşme göstermektedir. Kıl dönmesi ameliyatı rapor süresi ne kadar diye merak edenler için ise 10+10 olarak verilmektedir. Kendini iyi hissedenler 10 gün sonra iş başı yapmak isterlerse yapabilirler.