Size bir telefon kadar yakınız
0 212 645 16 16 (6 Hat)
Dil Seçin
tr

Meme Kanseri

03.01.2018
315 görüntülenme
Meme Kanseri

Meme kanseri kadınların korkulu rüyası olma özelliğini gün geçtikçe artırıyor. Dünyada kadınlar arasında en çok hayat kaybına yol açan meme kanseri, genetik faktörlerin yanı sıra sağlıksız beslenme ve yaşam alışkanlıklarda yapılan yanlışlardan kaynaklandığı artık bilinen bir sonuç olmuştur. Meme kanserine sebep olan faktörleri sizler için 9 başlık altında inceleyeceğiz.

1- Fazla Kilolar

Fazla kilolarından şikayetçi olan bayanlar kulaktan dolma diyet yöntemleri yerine mutlaka bir uzman tavsiyesi ile düzenli diyet yollarına başvurmalıdırlar.

 

2- Hareketsizlik

Günlük düzenli yürüyüş, egzersiz ve spor yaparak bu riski büyük oranda düşürebilirsiniz. menopoz dönemindeki bayanların düzenli spor yapmaları meme kanserinden korunmalarına büyük oranda yardımcı olacaktır. Ayrıca hareketlilik kilo vermenize de en çok yardım eden uğraşılar olduğunu da unutmayın.

 

3- Kullanılan kimyevi temizlik maddeleri

Kimyevi maddeleri kullanırken eldiven gibi teması kesecek şeyler kullanmalı, doğala yakın maddeler ve kaliteli ürünleri kullanmaya dikkat edilmelidir.

 

4- Plastik kaplar pet şişeler ve plastik bardaklar

Bu malzemelerde Bisfenol A maddesi bulunmaktadır. Kanstrojen bir madde olan Bisfenol A hücre yapısını bozucu tehlikesi olan bir maddedir ve meme kanserine sebep olabilmektedir. Mümkün olduğunca bu maddeyi içeren plastik ürünleri kullanmaktan uzak durun.

 

5- Kirli hava ve radyasyon

Dış etkenlerin en tehlikelisi olan kirli hava ve radyasyona mazur kalmaktan mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

 

6- Anne olmaktan ve doğum yapmaktan kaçmayın

Kadınların ilk doğumlarından sonra memelerinin gelişimini tamamlanır. Gelişimi tamamlanmamış memelerin ise kanserojen maddelerden etkilenme riski oldukça yüksek oluyor. Ancak geç yaşta anne olmak meme kanseri riskini artırırken 30 yaş altı doğum yapma meme kanseri riskini ciddi oranda düşürüyor.

 

7- Sigara kullanma ve pasif içici olma

Sigara alışkanlığından bir an önce kurtulmalısınız ve sigara dumanından da uzak durmalısınız. Sigara dumanına maruz kalıp pasif içici de olmayın.

 

8- Alkol Tüketimi

Her gün düzenli olarak alkol tüketenlerin meme kanserine yakalanma riski, tüketmeyenlere göre %40 daha fazla.

 

9- Doğum kontrol ve hormon hapları

Uzmanlar bu tür hap ve ilaçların içerdiği östrojen ve progesteron hormonlarının kanser gelişimini hızlandırdığını söylemekteler.