Duyurular :
Şeker Hastalığı Nasıl Geçer?

Şeker Hastalığı Nasıl Geçer?

Diyabet yani şeker hastalığı günümüzde pek çok insanın karşılaştığı ciddi sağlık sorunlarından bir tanesi olduğu için, bu makalemizde şeker hastalığının tedavisi var mı, şeker hastalığını önlenebilir mi, şeker hastalığı tedavisi nasıl yapılır gibi sorulara yanıt verdik. Pankreasın salgılamakta olduğu insülin hormonunun yetersizliğinden ya da hücreler üzerinde etkisiz kalmasından kaynaklı olarak husule gelen şeker hastalığının geçmesi için uzmanlar kişiden kişiye göre değişen tedavi metotları uygulanmaktadır. Gelin hep birlikte şeker hastalığının geçmesine yardımcı olacak bu tedavi metotları hakkında bilgilenelim.

Şeker hastalığı tedavi yolları

Şeker hastalığının tedavisi için günümüzde pek çok bilim adamının yaptığı oldukça çeşitli araştırmalar bulunmakta ve bu araştırmaların sonuçlarına göre de ortaya konan envaiçeşit tedavi şekli bulunmaktadır. Giderek artan bir sorun haline gelen şeker hastalığının geçmesi için günümüzde rutin olarak uygulanan tedavi metodu sırasıyla tıbbı beslenme (diyet) tedavisi, egzersiz tedavisi, hap tedavisi ( oral antidiyabetikler ) ve insülin iğne tedavisi şeklindedir. Eğer bu tedavi uygulamalarına rağmen hasta tedavi edilememiş ise, bu durumda da insülin pompa tedavisine gerek duyulmaktadır.

Şeker hastalığının geçmesi adına uygulanan bu tedavi metotları hastanın insülin dengesini sağlamada ve şeker hastalığının komplikasyonlarını en aza indirmekte rol oynar. Ancak önceki tedavilerinin uygulanmasına rağmen yine de şeker hastalığı kontrol altına alınamamışsa, şeker hastalığının komplikasyonları ilerlemeye devam ediyorsa pankreas adacık nakli ve pankreas nakli tedavileri uygulanır.

Bu iki tedavi yöntemi ile insülin ihtiyacını tamamen ortadan kaldırabilmesi adına vücudun nakledilen organları ret etmemesi için insan savunma mekanizmasını baskılayıcı (immünsüpresif) ağır ilaçlar uygulanmaktadır. Şeker hastalığı tedavisi için gen tedavisi ve kök hüce nakli üzerinde yapılan araştırmalar halen devam etmektedir.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ ?

Yoruma kapalı.